Danfoss 040B0120 Oil level regulator, COM 10C
Write a Review
SKU:
040B0120
Availability:
2-3 Weeks
Request a Quote
Gross weight 0.675 Kilogram
Net weight 0.575 Kilogram
Volume 1.812 Liter
EAN 5715162664698
Approval CE
EAC
UKCA
CE evaluated Yes
Contact rating 3 A, 230 V
Contain batteries No
Country of origin MADE IN GERMANY
Frequency [Hz] 50 Hz
Lubricants compatibility MO
PAG
POE
Max. Working Pressure [bar] 60 bar
Max. Working Pressure [psig] 870 psig
MaxOPD [bar] 40 bar
Operating current max. [A] 0.4 A
Packing format Multi pack
Product accessories Oil Management assesories
Product group Oil level regulators
Product Name Description Oil level regulator
Quantity per packing format 6 pc
REACH Candidate List substances Lead (CAS no. 7439-92-1)
Refrigerants R1234yf
R1234ze(E)
R1270
R134a
R290
R32
R404A
R448A
R449A
R450A
R454B
R454C
R455A
R513A
R744
SCIP dossier no. bcf05829-8fd8-4dc8-9e2d-7449e45d635f
Serviceable Oil management spare parts
Supply voltage [V] AC 24 V