Danfoss 060B530091 Differential pressure switch, MP55E
Write a Review
SKU:
060B530091
Availability:
2-3 Weeks
Request a Quote
Gross weight 0.742 Kilogram
Net weight 0.622 Kilogram
Volume 1.958 Liter
EAN 5702424499440
Adjustment Cut out for falling pressure
Amb. Temp. Note Bellows max 100 °C/212 °F
Ambient temperature range [°C] [max] 40 °C
Ambient temperature range [°C] [min] -20 °C
Ambient temperature range [°F] [max] 104 °F
Ambient temperature range [°F] [min] -4 °F
Approval ATEX - Cat. 3 - Zone 2
CE
EAC
LLC CDC EURO-TYSK
RoHS China
TYSK
CE evaluated Yes
China RoHS compliance Out of scope
Contact differential [bar] 0.2 bar
Contact function SPDT gold
Contact rating Ci-0.5 nF
Ii=0.1 A
Li=0.2 μH
Pi=1 W
Ui=30 V
Contain batteries No
Diff.press.setting range [bar] [max] 4.5 bar
Diff.press.setting range [bar] [min] 0.3 bar
Diff.press.setting range [MPa] [max] 0.45 MPa
Diff.press.setting range [MPa] [min] 0.03 MPa
Diff.press.setting range [psi] [max] 65 psi
Diff.press.setting range [psi] [min] 4.3 psi
Electrical conn. Male/Female Female
Electrical connection Screwed cable entry
Electrical connection size Pg 13.5
Electrical connection standard DIN 40430
EN 60947 electrical properties Insulation: 250V
Pollution degree: 3
Rated impulse voltage: 4 kV
Short circuit prot, fuse: 2A
EN 60947 wiring properties Flex, ferrules: 0.2-1.0 mm2
Flex, no ferrules: 0.2-1.5 mm2
Solid/stranded: 0.2-1.5 mm2
Enclosure rating IP IP20
EU RoHS compliance Out of scope
EX Sales text -20Cta+60C
II 3G Ex ic IIB T6 Gc
Factory setting [bar] 0.65 bar
Factory setting [psig] 9 psig
Max. test pressure [bar] Pe 22 bar
Max. test pressure [psig] 319 psig
Max. Working Pressure [bar] 17 bar
Max. Working Pressure [psig] 245 psig
Operat. range LP side [bar] Pe [max] 12 bar